05 خرداد 1398

توقیف محموله 6 میلیاردی پرندگان در ساحل گناوه

محموله بزرگ پرندگان قاچاق از لنجی در گناوه توقیف شد که ارزش تقریبی آن 6 میلیارد تومان برآورد می شود.

مدیرکل محیط زیست استان در این خصوص گفت: تعداد ۸ پرنده شکاری از خانواده شاهین (گونه‌های بحری و شاهین) و همچنین تعداد ۲۴ قطعه هوبره از این لنج کشف شد. لنج هم توقیف و اقدامات قضایی در حال انجام است.

 

حسین دلشب ادامه داد: علاوه بر پرندگان فوق لاشه تعداد ۴۴ قطعه بلبل خرما،  ۱۷ قطعه طرقه و ۲۵ قطعه فنچ به صورت زنده و ۹۸ قطعه لاشه بلبل خرما، ۲۰ قطعه لاشه فنچ و ۲۸۳ قطعه لاشه قناری نیز از این شناور ضبط شده است.

وی افزود: متاسفانه شرایط بسیار نامناسب نگهداری این پرندگان این تلفات عمده را در پرندگان تزیینی ایجاد نموده و پرندگان وحشی ارزشمند کشف شده در معرض خطر انقراض (پرندگان شکاری و هوبره) نیز بدلیل عدم رسیدگی مناسب و حمل و نقل و نگهداشت غیر اصولی، شرایط زیستی مساعدی نداشتند که اقدامات دامپزشکی و تیمار آنها جهت بررسی بیشتر وضعیت آنها در حال انجام است.

 

پرندگان شکاری همه ساله از اوایل مهرماه تا اواخر ذآذرماه و پرنده هوبره از آبان تا بهمن ماه در زیستگاههای استان بوشهر حضور بیشتری دارند و مورد توجه متخلفین شکار و صید جهت زنده گیری و انتقال به کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار می گیرند.

مدیرکل محیط زیست بوشهر می گوید: با توجه به اینکه پرندگان شکاری و هوبره از گونه های در معرض خطر و مورد توجه می باشند، برای مقابله با افراد سودجو و قاچاقچیان این پرندگان، ضمن همکاری بسیار ارزنده ای که تاکنون بین محیط زیست و ارگانهای مرتبط شهرستان ها بوده، تداوم  فرهنگ سازی و ساماندهی تشکل های زیست محیطی جهت صیانت از این مواهب طبیعی و تنوع زیستی استان  از اولویت های محیط زیست استان بوده است.

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی