06 مهر 1401

درخشش نخبه دشتستانی در جشنواره بين المللی خوارزمی

دكتر احمد شيخي نخبه دشتستانی و دانشيار بخش فيزيك دانشگاه شيراز موفق شد رتبه سوم پژوهش‌هاي بنيادي را در بيست و هفتمين جشنواره بين المللي خوارزمي بدست آورد.

همچنين طرح تحقيقاتي دكتر احمد شيخي با موضوع " ماهيت ترموديناميكي نيروي گرانش " بعنوان برگزيده برگزيدگان ، جايزه آكادمي علوم كشور هاي در حال توسعه را كسب كرد.

 

اين عضو هيئت علمي دانشگاه شيراز جايزه ويژه خويش را طي مراسمي از دست رئيس جمهور دريافت كرد.

لازم به ذكر است كه پس از اعلام فراخوان عمومي حدود 800 طرح از داخل و خارج از كشور به دبيرخانه جشنواره بين‌المللي خوارزمي ارسال شد و هيئت داوران با بررسي و ارزيابي، 16طرح از بخش داخلي، پنج طرح از بخش خارجي و سه طرح از ميان طرح‌هاي محققان ايراني مقيم آلمان، فرانسه و آمريكا را به عنوان برگزيدگان نهايي انتخاب كرد.

دكتر شيخي در خصوص اين طرح برگزيده اظهار داشت: در اين طرح نشان مي دهيم كه قوانين گرانش موجود در طبيعت ازجمله قانون گرانش نيوتن و معادلات ميدان گرانشي اينشتين و تعميم هاي آن در نظريه هاي مختلف از جمله سناريوي جهان لايه اي، قوانين بنيادي نيستند و همگي آنها را مي توان از رهيافت هاي مختلف ترموديناميكي بدست آورد.

 

وي با بيان اينكه 3 رهيافت مختلف را براي استخراج قوانين گرانش از ترموديناميك بررسي كرده ايم، بيان داشت : اين سه رهيافت عبارتند از: استفاده از قانون اول ترموديناميك؛ بكارگيري مفهوم نيروي آنتروپي و استفاده از اختلاف درجات آزادي درون سيستم و روي مرز آن.

عضو هيئت علمي بخش فيزيك افزود : با به كار گيري هر 3 اين رهيافت ها نشان مي دهيم كه معادلات حاكم بر گرانش براي نظريه ها و سيستم هاي گرانشي مختلف مخصوصا براي كل جهان را مي توان از ترموديناميك استخراج نمود.

دكتر احمد شيخي خاطر نشان كرد : نتايج اين تحقيق كه بصورت حدود 25 مقاله ISI در مجلات بسيار معتبربين المللي به چاپ رسيده، نشان مي دهد كه گرانش چيزي جز جلوه اي از ترموديناميك براي مقياس هاي بزرگ فضا- زمان نيست.

وي تصريح كرد : نيروي گرانش بعنوان يكي از نيرو هاي اصلي طبيعت است كه قوام گيتي و حركت منظم ستارگان و كهكشان ها به وجود آن وابسته است و مطالعات ما منجر به شناخت بيشتر و عميق تر ماهيت اين نيرو مي شود.

دکتر احمد شیخی متولد 1355 در شهر دالکی است. وی دوران تحصیل خود را تا پایان مقطع راهنمایی در این شهر گذرانده و دیپلم خود را در رشته تجربی در سال 1374 از دبیرستان نمونه امام خمینی بوشهر اخذ نمود.

دکتر شیخی ابتدا در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد اما پس از یک سال تحصیل با انصراف از رشته پزشکی به خدمت سربازی اعزام شد. وی پس از اتمام خدمت سربازی در رشته فیزیک دانشگاه شیراز پذیرفته شد و مقاطع تحصيلي كارشناسي ، كارشناسي ارشد و دكتراي خود را در رشته ي فيزيك (گرايش اخترفيزيك و كيهان شناسي) در دانشگاه شيراز گذراند. وی هم اكنون به عنوان دانشيار و عضو هيئت علمي در بخش فيزيكِ دانشكده علومِ دانشگاه شيراز فعاليت مي كند.

چاپ حدود يكصد مقاله در مجلات معتبر ISI ، ارايه ي بيش از 20 مقاله در كنفرانس‏‌هاي علمي داخلي و خارجي، تاليف 2 عنوان كتاب، داور برگزيده و ممتاز ژورنال فيزيك اروپا در سال 2013 ، عضويت در هسته‏ مركزي قطب علمي نجوم و اخترفيزيك ايران و همچنين عضويت در گروه ويراستاران چندين مجله‏ علمي معتبر و بين المللي مانند مجله‏ بين‌‏المللي علوم و تكنولوژي دانشگاه شيراز (شاخه‏ علوم) در كارنامه دكتر احمد شيخي، اين فيزيكدان ايراني ديده مي‌‌شود.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی