منطقه جم و كوه پرديس

مردم چاهه و جم، کوه پرديس را مقدس مي‌شمارند. زيرا به استناد علائم موجود در آتشکده اين كوه، احتمال مي‌رود اين مكان، از اولين نقاطي باشد که نفت در آن سوزانده شده‌است. مردم محلي معتقدند آتشكده واقع بر قله اين كوه، محل تولد و غسل تعميد پدر جمشيد جم است.نکات قابل توجهي درباره اين کوه باستاني و عجيب وجود دارد، كه به بررسي آنها خواهيم پرداخت.

 

 

 

قله اين کوه نزديکترين نقطه زمين به خورشيد است، زيرا بالاترين ارتفاع را در نزديکي خط استوا دارد. مردم محلي معتقدند آتشكده واقع بر قله اين كوه، محل تولد و غسل تعميد پدر جمشيد جم است. لازم به ذكر است صعود به قله بسيار مشكل بوده و حدود 10 ساعت طول مي‌كشد و نياز به وسايل كوهنوردي دارد.

 

 

 

از نكات منحصربفرد اين كوه، مغناطيس فوق‌العاده قوي آن است كه شهرت جهاني دارد. اگر در فاصله 50 تا 100 متري کوه، در انتهايي‌ترين نقطه آسفالت شده جاده، با ماشين توقف کنيد و دستي آن را بخوابانيد، ماشين بجاي حركت به پشت و درجهت سر پائيني، به نرمي به سمت کوه کشيده مي شود.
البته همين مغناطيس براي رانندگان نا آشنا به منطقه بسيار دردسر سازبوده است و تاکنون تعداد زيادي خودرو، بي‌اختيار با کوه تصادف کرده اند.
از ديگر عجايب كوه پرديس، وجود چشمه بزرگي ازآب خنک و فوق العاده سالم در درون كوه بوده، كه اين مسئله بسيار نادر است. زيرا در منطقه عسلويه مردم به شدت با مشكل كم آبي و وجود آب ناسالم مواجه هستند.
مردم چاهه و جم ،کوه پرديس را فوق العاده مقدس و محترم مي شمارند. زيرا به استناد علائم موجود در آتشکده اين كوه احتمال مي‌رود اين مكان،از اولين نقاطي باشد که نفت در آن سوزانده شده است.